Прем’єр-міністрові України
Денису Шмигалю
Громадські організації та ініціативи висловлюють занепокоєння щодо введених Урядом 26 серпня 2020 року обмежувальних заходів на перетин державного кордону іноземними громадянами, зокрема громадянами Республіки Білорусь.
Політичні переслідування в Білорусі тривають. Протягом передвиборчої президентської кампанії, до дня голосування, 9 серпня, за сфабрикованими кримінальними звинуваченнями заарештовано 24 людини. Затримання, короткострокові арешти й штрафи були застосовані до понад 1000 осіб, більшість із яких – члени ініціативних груп альтернативних кандидатів, журналісти, блогери, учасники збору підписів за висунення кандидатів у президенти, агітаційних заходів, акцій протесту і солідарності.
За три дні, з 9 до 12 серпня 2020 року, лише за офіційними даними, було затримано понад 7000 мирних протестувальників. Більш як 60 осіб із затриманих були звинувачені або є підозрюваними за кримінальними статтями, переважну більшість із них позбавлено волі. Їм загрожують багаторічні терміни ув’язнення. Арешти в кримінальних та адміністративних справах за участь у мирних протестах не припиняються.
Правозахисні організації зазначають, що практично кожен затриманий повідомляє про непропорційне застосування сили з боку правоохоронців, застосування тортур, відсутність можливості повідомити про своє місцеперебування родичам і адвокату. Співробітники міліції і спецслужб Білорусі намагаються морально знищувати затриманих: їх по-звірячому б’ють і залякують. Розправою погрожують не тільки учасникам протестних акцій, але і членам їхніх сімей. Протестувальникам, які мають дітей, погрожують позбавленням батьківських прав, а дітям погрожують відправляти їх до дитячих притулків. Зафіксовано факти сексуального насильства стосовно затриманих протестувальників – як жінок, так і чоловіків.
У таких умовах громадяни Республіки Білорусь вимушені ухвалювати складні рішення, які також охоплюють можливість залишити межі власної країни, задля збереження власного життя та здоров’я, побоюючись роз’єднання сім’ї, політично мотивованих переслідувань, катувань, загрози насильницького зникнення.
Україна, як демократична країна, яка на власному досвіді знає, наскільки важливою є солідарність і міжнародна підтримка, має стати надійним партнером для білоруського суспільства та надати всебічну підтримку тим, хто бореться за демократію і права людини в Східній Європі.
Президент України Володимир Зеленський у своєму публічному коментарі заявляв, що для громадян сусідньої Білорусі варто передбачити пом’якшені умови в’їзду до України. Однак запропонована Урядом процедура перетину громадянами Білорусі українського кордону за рішенням Голови Державної прикордонної служби України не є достатньою мірою.
Як показала практика з перетином КПВВ через адміністративну межу Херсонської області та АР Крим (яка діє з 8 серпня 2020 року), процедура ухвалення рішень щодо перетину особисто Головою Державної прикордонної служби України є обтяжливою та унеможливлює швидкий перетин кордону і перетин у нічний час, у деяких ситуаціях очікування рішення досягає 10 годин. Це особливо важливо для сімей, які перетинають кордон у стані стресу та з малолітніми дітьми.
Ми, представники українського громадянського суспільства, звертаємося до Кабінету Міністрів України з проханням: до закінчення білоруської політичної кризи передбачити особливу спрощену процедуру перетину державного кордону для громадян Республіки Білорусь під час дії обмежувальних заходів, спрямованих на запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19. Просимо вас дати змогу безпечно та швидко в’їхати до України всім громадянам Республіки Білорусь, яким загрожує переслідування.
Благодійний фонд “Восток SOS”
Асоціація УМДПЛ
Центр прав людини ZMINA
Українська Гельсінська спілка з прав людини
Освітній будинок прав людини в Чернігові
Проєкт “Без кордонів”
Дім вільної Росії в Києві
ГО “Правозахисна Група “СІЧ”
ГО “Форпост”